Odpowiedź jest prosta: czytajcie. Książki to świetny i sprawdzony lek na redukcję stresu.
Jeszcze kilka tygodni temu nikt nawet nie zakładał scenariusza, rozgrywającego się właśnie na naszych oczach. To już nie jest gdzieś na innym kontynencie, w innym kraju, wiele bezpiecznych kilometrów od nas. To już jest tutaj, między nami. W tym trudnym czasie potrzebujemy dużo rozwagi, rozsądku i dbania nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.
Wiele inicjatyw czytelniczych w czasach koronawirusa
Biblioteki zamknięte, księgarnie stacjonarne również. Pewnie jako miłośnicy książek macie swoje zapasy, ale jeśli już Wam się jednak skończą, możecie skorzystać z bezpłatnych bibliotek. Oferują one wiele interesujących propozycji. Mnogość i różnorodność pozytywnie mnie zaskoczyły! Są tu starodruki, piękne mapy, rękopisy, ale i literatura klasyczna. Wszystko w różnych formatach, nie tylko dla posiadaczy czytników. Znajdą się tu również PDF-y i audiobooki, gdyby akurat była taka potrzeba.
Ponad pięć tysięcy darmowych propozycji, również audiobooków na wolnej licencji Creative Commons.
Oferuje ponad dwa tysiące dzieł klasyki światowej.
To trzy miliony propozycji! Naprawdę jest w czym wybierać. Znajdziecie tu książki, rękopisy (z ogromnym zaciekawieniem oglądałam dzisiaj katalog Krzysztofa Kamila Baczyńskiego), czasopisma, mapy, starodruki.
To przede wszystkim materiały dotyczące Warszawy i jej okolic.
To ponad tysiąc różnych tytułów.
Znajdziecie tu m.in. prozę światową (również w oryginalnej wersji językowej) i polską.
To ponad trzysta książek dla fanów rodzimej fantastyki.
Również coś dla amatorów fantastyki. Każda książka może zostać pobrana w czterech formatach: PDF, EPUB, MOBI i RTF.
Wiele czytelniczych możliwości, różne formaty książek.
Słów kilka o komercyjnych podmiotach
Niegdyś płatna usługa w obecnej sytuacji stała się dostępna za darmo. Możecie ją wypróbować przez 60 dni, nie ponosząc żadnych kosztów. Co zyskujecie? Dostęp do jedenastu tysięcy e-booków i audiobooków EmpikGo.
Ebookpoint – darmowe e-booki i audiobooki
Tu znajdziecie m.in. wysoko oceniany reportaż Zostawieni na lodzie. Piesza wyprawa przez Bajkał Artura Gorzelaka w formie audiobooka. Większość oferowanych propozycji można pobrać w formacie PDF, ale znajdą się też EPUB i MOBI. Dla zainteresowanych rozwojem na przymusowym wolnym jest również jeden kurs wideo.
Woblink – darmowe e-booki do pobrania
Propozycje z różnych kategorii. Można m.in. podszkolić się w angielskim.
Publio – darmowe książki do pobrania
Ciekawą pozycją jest biografia Kieślowskiego w formacie PDF.
Trochę różności z wielu kategorii, w trzech formatach: EPUB, MOBI i PDF.
Powyżej przedstawiłam Wam jedynie ułamek czytelniczych możliwości, jakie oferuje dziś Internet. Pragnę Was jednak uczulić na uważne czytanie regulaminów i sprawdzanie legalności źródeł, z których korzystacie. Bądźcie ostrożni, wyczuleni i zastanówcie się dwa razy, zanim zarejestrujecie się w jakiejś darmowej bibliotece.
Inicjatywy autorów, tłumaczy, wydawców
Jest ich wiele, udostępniają nam za darmo książki w różnych formatach, zachęcając przy tym, by wykorzystać czas pandemii na czytanie.
Anna Brzezińska, autorka fantasy, udostępniła swoją sagę o zbóju Twardokęsku (pliki są już w trzech wersjach: PDF, EPUB i MOBI).
Paweł Dembowski, tłumacz i wydawca, współzałożyciel dawnego BookRage, na swoim koncie na Twitterze podzielił się linkiem do dysku, gdzie umieścił książki, do których prawa autorskie już wygasły. Znajdziemy tam m.in. książki fantasy i kryminały, a wśród nich Sherlock Holmes. Apokryfy Arthura Conana Doyle’a.
Tych inicjatyw z pewnością pojawi się więcej, także będzie co robić. Najlepszym źródłem do śledzenia nowinek ze świata książek jest strona https://swiatczytnikow.pl/. Jest to serwis, w którym się zakochałam, odkąd tylko zostałam posiadaczką czytnika. Dzięki niemu na moim Kindle’u mam coraz większą “piramidę wstydu”.
Spotkania z pisarzami online
Warto śledzić profil facebookowy Unii Literackiej, która w czasach koronawirusa postanowiła zarazić nas miłością do książek. W zeszłym tygodniu odbyły się ciekawe spotkania m.in. z Zygmuntem Miłoszewskim i Magdaleną Grzebałkowską. W tym tygodniu czekają nas spotkania m.in. z Sylwią Chutnik i Mikołajem Grynbergiem. Kto będzie gościem w kolejnym tygodniu, jeszcze nie wiadomo, ale na pewno warto zarezerwować sobie czas od poniedziałku do piątku o osiemnastej.
Empik również przeszedł na formę spotkań online i w najbliższym czasie zaprasza na cztery spotkania:
24 marca z Katarzyną Puzyńską, autorką książki Policjanci. W boju (Prószyński Media).
25 marca z Janiną Bąk, autorką książki Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? (Wydawnictwo W.A.B.).
26 marca z Anną Ficner Ogonowską, autorką książki Jeśli zatęsknię (Wydawnictwo Znak).
31 marca z kapitanem Dariuszem Kulikiem, autorem książki Turbulencje (Wydawnictwo SQN).
Wszystkie spotkania również zostały zaplanowane o osiemnastej.
#Zostań w domu #Czytaj książki
Jeśli nie musisz, nie wychodź teraz z domu. Korzystaj z internetowych spotkań z autorami, zostań w mieszkaniu, czytaj i zarażaj domowników miłością do książek.
P.S. Jeśli wiecie o innych czytelniczych akcjach online lub źródłach legalnego pobierania darmowych książek, to koniecznie dajcie znać w komentarzach.
Redakcja: Grzegorz Antoszek Korekta: Sylwia Kłoda