Książka zdecydowanie dla kobiet. Konkretna, oparta na badaniach naukowych i ogromnym doświadczeniu zawodowym autorki. Obala wiele mitów i udziela odpowiedzi na mnóstwo pytań. Czyta się z zadziwiającą lekkością.
Różnorodne zagadnienia
Autorką książki jest doktor Jen Gunter, ginekolożka z prawie trzydziestoletnim stażem pracy, która z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą na temat kobiecego ciała. Przewodnik można czytać po kolei, rozdział po rozdziale, lub wybrać interesujące nas zagadnienia, a jest w czym wybierać. Książka składa się z czterdziestu siedmiu rozdziałów poruszających wiele tematów: od zbioru faktów o anatomii intymnych miejsc, przez dojrzewanie, menstruację, antykoncepcję, ciążę, menopauzę czy szukanie wiarygodnych informacji medycznych w sieci. Znajduje się tu mnóstwo ciekawostek dotyczących damskiej bielizny, kosmetyków, higieny w czasie menstruacji i nowościach na rynku. Podane informacje będą skupiać się na naszym zdrowiu, na tym co nam służy i pozwolą uniknąć marketingowych pułapek, w które często wpadamy, kupując wiele zupełnie niepotrzebnych rzeczy. Każdy rozdział jest przejrzysty i ma podobną strukturę. Znajdziemy w nim pytania i odpowiedzi, a na końcu tabelkę z zebranymi faktami, stanowiącą podsumowanie przeczytanej treści.
Lektura książki nie zastąpi wizyty u lekarza, ale pozwoli lepiej się do niej przygotować, podpowie jakie informacje są przydatne lekarzowi i w jaki sposób opisywać problemy, z którymi się zgłaszamy, tak aby lekarz uzyskał jak najlepszy obraz sytuacji i mógł pomóc.
Biorąc pod uwagę zakres poruszanych tematów, można śmiało stwierdzić, że jest to książka dla kobiet w każdym wieku. Znajdziemy tu podstawowe informacje o tym, jak wygląda wizyta u ginekologa i czego można się na niej spodziewać. Nie brakuje też rzetelnych opisów zmian hormonalnych zachodzących w naszych organizmach i sposobów radzenia sobie z menopauzą, na przykład gdy organizm silnie reaguje na zachodzące zmiany i potrzebuje wsparcia medycyny, by się lepiej czuć i funkcjonować. Liczba informacji może przyprawić o mały zawrót głowy, ale spokojnie, to jest książka, do której można wielokrotnie wracać.
Doktor Google – źródło wielu dezinformacji
Bardzo ciekawy jest przedostatni rozdział zatytułowany „Internetowe BHP”, w którym autorka podpowiada, gdzie szukać rzetelnych informacji na stronach anglojęzycznych, a polska redakcja zadbała o przypisy z odniesieniem do wiarygodnych medycznie polskojęzycznych stron. Autorka ostrzega, że jeśli portal, na który trafimy, sprzedaje jakieś określone produkty związane z informacjami medycznymi, to ze względu na oczekiwane korzyści finansowe nie jest rzetelnym źródłem informacji.
Ginekolożka apeluje do nas, abyśmy unikały porad zdrowotnych udzielanych nam przez celebrytów i influencerów, bo oni również często otrzymują benefity za promowanie określonych produktów, nie mają wiedzy medycznej i mogą zachęcić nas do działań, które zdecydowanie nie będą służyć naszemu zdrowiu. Lekarka zachęca też, abyśmy, używając mediów społecznościowych, były ostrożne i nie udostępniały na swoich kontach niepotwierdzonych informacji, bo wtedy same stajemy się nośnikiem dezinformacji.
Pogromczyni mitów
Ostatni rozdział zbiera szereg znanych i mniej znanych, ale mocno zakorzenionych mitów, które autorka rozbiera na czynniki pierwsze i konfrontuje z wiedzą naukową. Pewnie nie raz słyszałyście różne dobre rady od swoich babć, mam, koleżanek. Czy mają one potwierdzenie naukowe, czy są tylko mitami podawanymi kolejnym pokoleniom kobiet? Ta pozycja obali wiele z nich.
Niektóre były dla mnie zupełnym zaskoczeniem jak na przykład użycie magnesów do likwidacji uderzeń gorąca podczas menopauzy. Według producentów „cudownych urządzeń z magnesem” przywracają one równowagę hormonalną, na co według doktor Gunter nie ma żadnych medycznych dowodów. Jedynym udowodnionym efektem tych urządzeń jest znaczne odchudzenie naszych portfeli.
Warto przeczytać?
Tak, to ciekawie napisany przewodnik dla kobiet, o kobietach i przez kobietę. Znajdziemy w nim odpowiedzi na wiele pytań, które z różnych przyczyn nie zawsze udaje nam się zadać. Nawet jeśli zapomnimy, a może wstydzimy się zapytać o coś podczas wizyty lekarskiej, ta książka przyjdzie nam z pomocą. To lektura, w której nie ma tematów tabu ani wstydliwych pytań.
Autorka szczerze i fachowo opowiada o naszym zdrowiu i często dzieli się swoimi prywatnymi doświadczeniami, opowiadając na przykład jakich produktów używa i dlaczego. Książka jest bardzo ładnie wydana, mimo swojej objętości jest dość poręczna, a konstrukcja rozdziałów sprawia, że całość czyta się bardzo sprawnie.
Redakcja: Anna Kurek Korekta: Sylwia Kłoda
- TYTUŁ - Biblia waginy
- TYTUŁ ORYGINALNY - The Vagina Bible
- TŁUMACZ - Małgorzata Glasenapp
- WYDAWCA - Marginesy
- ROK WYDANIA - 2020
- LICZBA STRON - 450