Jeśli uwielbiacie zakręcone i błyskotliwe komedie kryminalne, to nie mogliście lepiej trafić! Niebanalna intryga, nietuzinkowy główny bohater, nietypowe miejsce zbrodni i spora dawka dobrego humoru – to wszystko oferuje lektura Tajemnicy brakującej głowy. Chcecie się dowiedzieć, o co chodzi z tą zaginioną głową?
Szokujące zlecenie
Samuel Hoenig ma zespół Aspergera, zaburzenie ze spektrum autyzmu, które z reguły utrudnia komunikację bądź nawiązywanie relacji z innymi. Niekiedy z powodu swoich zachowań bohater bywa odbierany przez pozostałych jako dziwak. Jednak Samuel zna swoje dobre i złe strony, co potrafi świetnie wykorzystać. Znalazł bowiem sposób na życie, w którym może się spełniać i posługiwać swoimi szczególnymi zdolnościami dedukcji. Przed trzema miesiącami założył agencję Odpowiedzi na Pytania, której nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ dokładnie odzwierciedla jej działalność. Jak się okazuje, zlecenia mogą dotyczyć niemal każdej kwestii – od poszukiwania zaginionego węża boa po hasło w krzyżówce. Jednak tym razem sprawa okazuje się nadzwyczajna…
Pewnego dnia w biurze Samuela zjawia się dyrektor Instytutu Krioniki Garden State, Marshall Ackerman, z dość nietypowym pytaniem: „Kto ukradł jedną z naszych głów, panie Hoenig?” (s. 30). Tak oto Samuel jedzie na miejsce kradzieży w poszukiwaniu odpowiedzi, a w tym przedsięwzięciu towarzyszy mu niedawno poznana pani Washburn. Jednak prędko okazuje się, że nie chodzi wyłącznie o zaginioną głowę, ale również o morderstwo. Wiele wskazuje na to, że obie sprawy są ze sobą w jakiś sposób powiązane, a stosunkowo niejasne i nieliczne wskazówki nie dają odpowiedzi na zadane bohaterowi pytania. Czy Samuel Hoenig poradzi sobie z tak niezwykłą zagadką?
Niecodzienne miejsce zbrodni
Bardzo zaskoczyło, a zarazem niezwykle mnie zaintrygowało uczynienie głównym miejscem akcji Instytutu Krioniki Garden State. Nie spotkałam się wcześniej z takim rozwiązaniem w żadnej książce, więc z dużym zaciekawieniem podeszłam do tego pomysłu. Ta instytucja zajmuje się zamrażaniem ciał (lub samych głów) ludzi, licząc, że nauka osiągnie kiedyś taki stopień rozwoju, który pozwoli na ich wyleczenie i przywrócenie do życia. Oczywiście takie przechowywanie ciał wymaga należytych i dość kosztownych warunków, a co za tym idzie – olbrzymich środków. Brzmi ciekawie, prawda?
I właśnie jedna z takich przechowywanych głów zaginęła… Dyrektorowi zależy na czasie ze względu na konieczność trzymania ciał w konkretnych warunkach oraz strach o reputację instytutu. Tak wkracza do akcji Samuel Hoenig, ponieważ dla Ackermana ważne jest, aby sprawa nie dotarła do mediów ani rodziny zaginionego „gościa”. Według mnie pomysł jest rewelacyjny, a realizacja w wykonaniu autorów na najwyższym poziomie. Naprawdę jestem pod olbrzymim wrażeniem ?
Czas na relaks
Jedną z najmocniejszych stron Tajemnicy brakującej głowy jest kreacja głównego bohatera – bez niego ta powieść nie byłaby już taka sama. Jego metody pracy i sposób myślenia są nieszablonowe, a jego niecodzienne zachowania bywają źródłem komizmu. Cała powieść ocieka wręcz niewymuszonym humorem, a zakończenia niektórych rozdziałów bywają zadziwiające. Ponadto czytelnik ma szansę przekonać się, jak w praktyce wygląda sposób zachowania i myślenia kogoś z zespołem Aspergera, co ułatwia pierwszoosobowa narracja. Oczywiście nie bójcie się, ponieważ nie jest to żadne poważne studium na ten temat, a komedia kryminalna z masą pozytywnej energii przekazywanej czytelnikom już od pierwszych stron.
Tajemnica brakującej głowy to pozycja, od której nie mogłam się oderwać i przy której świetnie się bawiłam. Było lekko, przyjemnie i zabawnie, a sama zagadka kryminalna bardzo ciekawa i wcale nie taka łatwa do rozwikłania. E.J. Copperman i Jeff Cohen tworzą wprost genialny duet i z wielką niecierpliwością czekam na ich kolejną powieść. Bardzo się ucieszyłam, kiedy się dowiedziałam, że Tajemnica brakującej głowy to zaledwie pierwszy tom cyklu „Tajemnica Aspergera”. Na pewno sięgnę po następny!
Na zakończenie polecam tę powieść wszystkim miłośnikom kryminałów! Znajdziecie tutaj błyskotliwe i zabawne dialogi oraz dość skomplikowaną drogę dedukcji. Podejmiecie się więc wyzwania rozwikłania tajemnicy brakującej głowy? ?
Redakcja: Anna Kurek Korekta: Grzegorz Antoszek
- TYTUŁ - Tajemnica brakującej głowy
- TYTUŁ ORYGINALNY - The Question of the Missing Head
- TŁUMACZ - Magda Witkowska
- WYDAWCA - Prószyński i S-ka
- ROK WYDANIA - 2021
- LICZBA STRON - 368