Kerry i Tim chodzą na kurs pierwszej pomocy i wkrótce pragną zdawać na medycynę. Gdy u ich kolegi podczas zabawy sylwestrowej dochodzi do zatrzymania akcji serca, jedno z nich szaleńczo walczy o jego życie, a drugie stoi i patrzy sparaliżowane. Jak to jedno wydarzenie wpłynie na ich dalsze losy?
Kerry, Tim i Joel
Ona, ambitna, zdeterminowana, przykładająca się do nauki, pilna uczestniczka kursu pierwszej pomocy, pragnie z całych sił zostać lekarką. Wierzy, że to jej przeznaczenie i że tylko wykonując ten zawód, będzie mogła czuć spełnienie. Podczas dramatycznej sylwestrowej nocy wzorcowo przeprowadza akcję reanimacji kolegi. Walczy jak lwica o jego życie, przez ciągnące się osiemnaście minut wykonuje RKO.
Tim, przyjaciel z dzieciństwa Kerry, chce zostać lekarzem. To jest marzenie jego mamy, którą czule i troskliwie opiekuje się po tym, jak jego ojciec opuścił rodzinę. Wszystko zdaje się iść gładko aż do pewnej sylwestrowej nocy, gdy przygląda się z niedowierzaniem, jak jego szkolny kolega pada i na podłogę. Stoi jak wryty, sparaliżowany strachem, bezradny, i patrzy na Kerry, która natychmiast podejmuje walkę o życie kolegi.
Joel marzy o karierze sportowej, trenuje, ma wielkie plany i zaledwie siedemnaście lat, gdy podczas zabawy sylwestrowej staje jego serce. Gdyby nie pomoc Kerry, nie przeżyłby. Chłopak nie czuje jednak wdzięczności, raczej ogromny zawód spowodowany własną fizycznością, która w jednej krótkiej chwili wyrzuca jego sportowe marzenia do kosza. Wysiłek fizyczny nie jest wskazany, musi się oszczędzać, a jego serce będzie potrzebowało wsparcia, by w razie kolejnych zatrzymań poradziło sobie, jak należy.
Trzy historie
Autorka przeplata losy całej trójki i prowadzi nas przez ich życie, zaczynając od wieku nastoletniego, a kończąc na średnim. Czy Kerry zrealizuje swoje wielkie marzenia i zda na medycynę za pierwszym razem? Jak Joel poradzi sobie z przymusową zmianą ścieżki życiowej? Czy Tim, który przez osiemnaście minut stał i patrzył, jak jego Kerry reanimuje kolegę, zostanie lekarzem? Może to jedno zdarzenie uświadomi mu, że to droga nie dla niego i powinien poszukać sobie innej?
Głównych bohaterów poznajemy w ich nastoletnich latach, gdy wszystko wydaje się możliwe, a marzenia nie mają granic. Przechodzimy z nimi przez trudne wybory, pierwsze wielkie miłości i pierwsze ogromne rozczarowania. Towarzyszymy im przez wiele lat, widzimy spektakularne upadki i żmudny proces powstawania z samego dna. Początkowo miałam wrażenie, że jest to książka dla młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłość, ale wraz z kolejnymi rozdziałami zmieniłam zdanie. To książka o dojrzewaniu, o podejmowaniu decyzji, konsekwencjach własnych wyborów i miłości, której nie da się oszukać.
Książka na urlop
Zabrałam ją ze sobą na urlop i przeczytałam w dwa dni. Losy bohaterów przypominają drogę z wieloma ostrymi zakrętami. To sprawia, że czytelnik jest ciągle czymś zaskakiwany, więc nie można narzekać na nudę. Książka jest napisana przez kobietę, a dwóch głównych bohaterów to mężczyźni, i tu muszę przyznać, że mam wątpliwości, czy autorce udało się przekonująco wejść w wewnętrzny świat młodych mężczyzn. Byłaby tu potrzebna męska opinia 😉 , ale że recenzja jest pisana przeze mnie, to pozostawię tu znak zapytania.
Matka autorki pracowała jako pielęgniarka na oddziale ratunkowym, a Eva Carter (pseudonim Kate Harrison) sama z powodzeniem wykonywała reanimację u swojego partnera i gorąco zachęca do tego, by w sytuacji krytycznej podjąć działanie, a nie stać i patrzeć, bo nie robiąc nic, na pewno nie zmienimy losu człowieka. Jest to więc książka z pewnym głębszym przesłaniem 🙂
Czy polecam? W mojej subiektywnej ocenie nie jest to wybitna powieść, ale czyta się ją szybko i idealnie sprawdza się w urlopowych warunkach.
Redakcja: Sylwia Kłoda Korekta: Anna Kurek
- TYTUŁ - Jak ocalić życie
- TYTUŁ ORYGINALNY - How to Save a Life
- TŁUMACZ - Ewa Borówka
- WYDAWCA - Marginesy
- ROK WYDANIA - 2022
- LICZBA STRON - 440