Bycie monarchą to ciężka praca, która wymaga poświęcenia, wysiłku i wiedzy o tym, kiedy najlepiej milczeć. Nikt nie wie o tym lepiej niż rządząca od dziesięcioleci królowa Elżbieta II. Nic więc dziwnego, że serial poświęcony jej rządom stał się tak wielkim hitem. Dla wszystkich tych, którzy pragną oddzielić prawdę od fikcji powstał przewodnik po znanym serialu.
Serial vs. rzeczywistość
Choć Elżbieta II wydaje się oazą spokoju i wzorem do naśladowania, w jej życiu nie brakowało afer, skandali i problemów. Czasami była w ich centrum, zdarzało się, że dotyczyły jej tylko po części, jednak zawsze oczy świata skierowane były w jej kierunku – co zrobi, jak zareaguje? I wreszcie – czy kiedykolwiek się potknie? Rodzinie królewskiej daleko do ideału, wiemy to dziś dzięki wszechobecnym mediom, które śledzą każdy ruch jej członków, a także dzięki licznym publikacjom poświęcającym im setki stron. Wszystko, by dać zwykłemu człowiekowi choćby malutki wgląd w część życia królowej i jej najbliższego otoczenia.
I właśnie dlatego powstał serial The Crown liczący cztery sezony, w sumie czterdzieści fascynujących odcinków, które przenoszą widzów do świata Elżbiety II. Mimo tego, że jest to obecnie jedna z najpopularniejszych produkcji Netflixa (a może i na wszystkich platformach), nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że nie wszystko, co ukazane na ekranie, musi być prawdą.
Seriale rządzą się swoimi prawami, a ich twórcy nie są w stanie zajrzeć za grube, dobrze chronione mury pałacu Buckingham, a tym bardziej do królewskich sypialni. Opierając się na powszechnie znanych informacjach, a być może czasem nawet plotkach, tworzą świat, który stara się jak najlepiej odtworzyć życie królowej, jej męża, siostry, dzieci, najbliższych współpracowników, ale… No właśnie, nie zawsze może to być możliwe w stu procentach. Dlatego też powstał oficjalny przewodnik po serialu, który wprowadza widza w prawdziwy świat royalsów, ukazując oblicze królowej, taką, jaką jest, lub taką, jaką możemy ją poznać.
Dobre źródło informacji
Robert Lacey od lat jest królewskim biografem i od samego początku pracował przy produkcji Netflixa jako historyczny konsultant. Być może nikt nie zna królewskiej rodziny tak dobrze jak on, któż więc mógłby lepiej pomóc Peterowi Morganowi w stworzeniu serialu o samej królowej Elżbiecie II? Odpowiadając na liczne pytania i wątpliwości, które mimo wszystko przyniósł serial The Crown, napisał on równie porywającą książkę, która ma za zadanie wyjaśnić widzowi, co jest prawdą, a co jedynie fikcją. Recenzowana pozycja to druga część oficjalnego przewodnika (pierwszą możecie znaleźć tutaj). Poświęcona jest ona drugiemu i trzeciemu sezonowi serialu, a więc sięga do roku 1977. Należy trzymać kciuki i mieć nadzieję, że czwarty, najnowszy sezon również doczeka się kolejnej książki. Wprost nie mogę się doczekać.
A to dlatego, że przewodnik jest naprawdę dobrze napisaną książką historyczną, która zaciekawi (i co najważniejsze – nie zanudzi) fanów serialu, nawet tych, którzy do tej pory z historią Windsorów byli na bakier. Każdy kolejny rozdział poświęcony jest jednemu odcinkowi serialu, jest ich więc w sumie dwadzieścia, i każdy rozwiewa liczne wątpliwości zafascynowanego widza, który dzięki niemu może być w końcu bliżej prawdy. Jest to więc nietypowa, ale jednak książka historyczna, a nie tylko opis kolejnych sezonów wraz z wypunktowanymi wydarzeniami, które miały w nich miejsce. Za tę podróż bardzo serdecznie dziękuję Lacey’owi, stworzył on bowiem książkę inną niż biografie Elżbiety II, jakie do tej pory miałam przyjemność czytać.
Mniej znaczy więcej?
Dodać muszę jeszcze dwa słowa o samym wydaniu. Drugi tom kontrastuje okładką ze swoim poprzednikiem – jest biała ze złotym tytułem. Zachowany jest jednak styl i elegancja, którym charakteryzował się tom pierwszy, a także pomysł na ilustrację. Podczas gdy w pierwszej części przewodnika na okładce widnieje Claire Foy, która odgrywała rolę królowej Elżbiety II w dwóch pierwszych sezonach The Crown, a w jej tle ujęte było oblicze młodej monarchini, na okładce drugiego tomu zobaczyć można Olivię Colman, aktorkę, która wcieliła się w rolę królowej w trzecim i czwartym sezonie. Zaś w jej tle widać już nieco starszą i dojrzalszą Elżbietę.
Przyznaję jednak, że recenzowana książka jest nieco oszczędniejsza w środku niż pierwsza część. Tam na czytelnika czekała cała masa wspaniałych zdjęć Windsorów i ich współpracowników, a także kadrów z serialu. W tomie drugim ilustracji jest znacznie mniej, co nie przeszkadzałoby, gdyby nie możliwość porównania. Ta część wypada po prostu nieco bardziej ubogo, jeśli chodzi o wygląd, nadrabia jednak ogromem treści – wynika to zapewne z faktu, że Lacey zdecydował się tym razem na objaśnienie nie jednego, lecz aż dwóch sezonów.
Czy polecam przewodnik Roberta Lacey? Oczywiście! Jeśli tak jak ja pokochaliście The Crown, uważam tę pozycję za wręcz obowiązkową lekturę, która wiele wyjaśni i pozwoli Wam zagłębić się w prawdziwe życie Elżbiety II i jej najbliższych. Naprawdę warto, szczególnie, że temu okresowi rządów królowej towarzyszyło sporo afer, a wyjaśnienie ich jest wreszcie na wyciągnięcie ręki. Aż szkoda przegapić taką możliwość!
Redakcja: Anna Kurek Korekta: Sylwia Kłoda
- TYTUŁ - The Crown: Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. Tom 2
- TYTUŁ ORYGINALNY - The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II
- TŁUMACZ - Edyta Świerczyńska
- WYDAWCA - Wydawnictwo Kobiece
- ROK WYDANIA - 2020
- LICZBA STRON - 312