„Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne” – E. Kempisty-Jeznach
COVID-19, lockdown, wojna tuż za naszą granicą, szalejąca inflacja… Rzeczywistość nas nie oszczędza, a nasze ciała cierpią. Co zrobić, by żyć lepiej? Jak zwolnić w świecie, który wciąż pędzi? Co nam pomaga, a co zdecydowanie szkodzi?
Przyjaciel czy wróg?
Komputery osobiste towarzyszą nam od ponad czterdziestu lat. Na początku były luksusem – pierwszy PC firmy IBM, model 5150, kosztował ponad 1500 dolarów. Zdecydowanie nie był to sprzęt dla przeciętnie zarabiającego człowieka. Obecnie nasze życia są zdominowane przez telefony komórkowe, które towarzyszą nam w drodze do pracy, podczas gotowania w kuchni, w kawiarni, na randce oraz w pracy. Świat zamknięty w małym urządzeniu ciągle do nas mówi, zachęca nas do bycia w kontakcie, uzależnia i przyciąga:
… to telefon jest pierwszą rzeczą, po którą wielu z nas sięga zaraz po przebudzeniu, i ostatnią, z którą rozstaje się przed pójściem spać. Niestety, za FOMO (Fear of Missing Out), MOMO (Mystery of Missing Out) oraz inne związane z nimi zjawiska płacimy bardzo wysoką cenę, z czego nie zdajemy sobie sprawy (s. 145).
Co technologia robi z naszymi mózgami? Często spotykam małe dzieci z telefonami w ręku, które jak zahipnotyzowane oglądają strumień kolorów, migających obrazków zmieniających się zdecydowanie za szybko dla tak młodych, kształtujących się dopiero mózgów. Jakie to ma konsekwencje? Co mówią badania? Jak technologia wpływa na relacje społeczne dorosłych, ale i dzieci? Temat rzeka… Zapewniam Was, że Ewa Kempisty-Jeznach pochyla się nad tym zagadnieniem niezwykle dokładnie, prezentując wyniki badań i zachęcając do głębszej refleksji. Ten rozdział powinien przeczytać każdy rodzic, bo często nieświadomie wyrządza własnemu dziecku krzywdę.
Jelita i mózg
Nasza dieta ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Rozwój depresji w dużej mierze związany jest z mikrobiotą jelitową. Co się z nami dzieje, że mimo wielu ułatwień życiowych czujemy się coraz gorzej i przytłacza nas smutek, który czasami jest jak wielka czarna fala? Czy powszechne zażywanie antydepresantów jest konieczne? Czy są jakieś naturalne sposoby pomagające nam w walce z depresją? Co mówią badania w tej materii? Zażywać suplementy czy nie? Jeśli tak, to które? Czy w świecie, który pędzi i oferuje mnogość możliwości, jesteśmy w stanie funkcjonować bez wspomagaczy? A może staną się one konieczne, by odnaleźć się w złożonej, szybkiej, zmiennej i krzyczącej bodźcami walczącymi o naszą uwagę rzeczywistości? Czy jest jakaś uniwersalna recepta na uniknięcie depresji?
Ten niezwykle ciekawy i złożony temat nie jest w tej książce wyczerpująco omówiony. Czy to wada? Według mnie nie, gdyż ta pozycja nie jest kompendium wiedzy na określony temat. Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne dotykają całej gamy interesujących zagadnień i inspirują do zadawania pytań, pogłębiania wybranych wątków. W moim odczuciu autorka porusza wiele tematów, aby wzbudzić naszą ciekawość i zachęcić nas do refleksji oraz zanurzenia się w to, co nas dotyka, dotyczy i jest istotne. Autorka zarzuca wędkę i część czytelników zadowoli się informacjami zawartymi w recenzowanej tu książce. Na pewno znajdą się tacy, którzy poczują niedosyt i będą mieli apetyt na więcej.
Pytania i ciekawostki
Dlaczego nie śpimy i popadamy w depresję? Który wariant koronawirusa pozostawia po sobie częściej tzw. long COVID? Jakie problemy psychiczne nasiliły się w czasie pandemii? Jak zadbać o jakość snu? Czy tabletki nasenne to jedyne skuteczne rozwiązanie? Czego możemy uczyć się od innych krajów w kwestii opieki medycznej? Jak zadbać o siebie, by długo cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym? Jak mądrze korzystać z dobrodziejstw technologii?
Czy wiecie, że według raportu Working time in 2019-2020 Polacy w 2020 roku zajęli pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem średniej liczby przepracowanych godzin? Powód do dumy czy raczej zadumy? Jak funkcjonujemy w kulturze ciągłych nadgodzin i dodatkowych obowiązków? W jakim kierunku podąża Belgia, Nowa Zelandia czy Australia? Więcej znaczy efektywniej? Co opłaca się firmom i czy pracując mniej, można robić więcej?
Ta książka pozostawia pewien niedosyt. Jest ciekawą kontynuacją pierwszej części, ale nie trzeba być po jej lekturze, by docenić wartość drugiej 🙂 Przeczuwam, że za jakiś czas doczekamy się trzeciej części, po którą na pewno sięgnę, bo cenię wiedzę i doświadczenie autorki.
Zachęcam Was do zapoznania się z Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne, z nadzieją, że po lekturze zajdą w Was zmiany poprawiające Wasze zdrowie i zwiększające szansę na długowieczność 😉 Ja już działam 🙂
Redakcja: Sylwia Kłoda Korekta: Grzegorz Antoszek
- TYTUŁ - Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne
- WYDAWCA - Prószyński i S-ka
- ROK WYDANIA - 2023
- LICZBA STRON - 304